Budapešť jarní, část 1.

8. května 2018 v 17:09 | Lux |  Exotika blízká i daleká
Ahoj!
Mám ráda cestování, velice.

S kamarádkou T. jsme se jednoho večera při vínku koukaly do kalendáře, že v květnu jsou super prodloužené víkendy jako dělená na nějaký ten výlet. Tak někam pojedeme. Pak jsem zjistila, že v květnu to nepůjde kvůli škole, kde jsem momentálně od rána do večera. Krom teda těch úterků. A jediná možnost, kdy bylo volno byly dubnové Velikonoční prázdniny. Ale určitě pojedem. Ale kam? Budapešť je blízko, ani jedna jsme tam nebyly, tak proč ne.


A tak jsme jely. Vyrazily jsme na Velký pátek brzy ráno autobusem směr Budapešť, na místo jsme dorazily po 7 hodinách jízdy, takž kolem oběda. Byl to docela záhul. Ten den byl plán úplně jednoduchý. Vyměnit peníze, nabrat mapy, dostat se do místa ubytování a třeba se jen lehce projít. Vyšel. Ubytované jsme byly kus od centra na takovém poklidném sídlišťátku, byl to úplně jiný svět než centrum. Hostitelka Laura byla skvělá. Byla s ní legrace, celkově to byla zajímavá osoba, mluvila asi 6ti jazyky - z toho jeden maďarština a jeden arabština, takže klobouk smekám! Podělila se s námi o tipy a zajímavosti a nakonec jsme si půjčily i její mapu. Protože po celém městě jsme nenarazily ani na jedinou!!
Jak jistě víte, v Maďarsku se platí maďarskými forinty, prostě HUFy. (Ta zkratka se mi tak líbila, že jsem jí začala úplně normálně používat. Uznejte, že platit hufy je sakra cool!). Je to slabá měna, za 100 euro jsme dostaly přes třicet tisíc hufů. Tak jsme si myslely jaký jsme bohatý. Dokud jsme za kávu a dortík nezaplatily 650 :D Je to jasný, někde se ten skok projevit musí. Ceny jsou přibližně jako u nás, někdy i levnější.


Druhý den už jsme pojaly akčně. Samozřejmě jsme musely vidět úplně všechny památky! Jsou všechny skvěle situované v centru, takže jsme mezi nimi chodily pěšky.
Vzhledem k tomu, že středem města protéká řeka Dunaj, mostů je tam hodně a jsou to takové symboly města. Začaly jsme na zeleném mostě, po kterém jsme se dostaly až na levý břeh na Vrch Gellért.
Je to vrch, takže výšlap to byl pořádný, ale alespoň nám nebyla zima :) Na vrcholu se tyčí socha Svobody a ten nádherný výhled stál za to :)

Socha Svobody

Další zastávkou byl samozřejmě Budínský hrad, také na levém břehu. Víte, že Budapešť vznikla sloučením dvou měst Budy - levého břehu a Peště - pravého břehu?
Krom toho je tento hradní komplex opravdu rozlehlý. A byl to první hrad, kam jsem viděla jet eskalátory a výtah.


Budínský hrad = Budai vár. Zase to bylo do kopce.

Další památku jsem si přejmenovala na Bradavice. Ale je to Rybářská bašta, se spoustou věžiček. Původně to nebylo žádné sídlo ani nic, je to uměle postavené jakoby na protest. Koukněte. Po ochozech se dá procházet, většina je zdarma. Jen západní křídlo (nebo východní?) je zpoplatněno, asi 500 HUFy = 50 CZK. Není to moc, ale nestálo to za to. Mnohem hezčí byl zbytek ochozů :)Rybářská bašta

A před nimi stál Matyášův chrám, který má úžasnou střechu! Barevnou z mini tašek. Tu jsem si vyfotila ze všech možných úhlů snad 100x!

Matyášův chrám


Nádherný Parlament, typická budova Budapešti, už stojí na pravém břehu u řeky. Hlavně v noci je krásný a nejlépe je vidět právě z Budínského hradu.


Parlament

První den jsme tedy úspešně zakončily v baru. Jak jinak. Ale ne v ledajakém baru, nýbrž v ruin baru Szimpla Kert. Ruin bary jsou také takovým symbolem této evropské metropole. Většinou jsou ve starých a opuštěných budovách, kde převládá styl undergroundu - místní umělci si vyhrají, na stěnách jsou grafitty a různé nápisy.. Všude je přítmí a taková nádherně mezinárodní uvolněná atmosféra. Otevřeno mají od odpoledne a je tam i zahrádka! Kdo by chtěl vidět kvalitní fotky --> Instagram.
Mě nejvíc zaujal bar na míchané drinky.Tomu říkám stylová pípa!

Nějak jsem se rozepsala, článek by byl hrozně dlouhý. Takže mi nezbývá než rozdělit do dvou částí. Počkejte si tedy i na druhý článek :)

Cestujete také po Evropě? Jaká města máte za sebou? A před sebou? :) S kým nejčastěji cestujete?

Lux

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hrachajdice hrachajdice | Web | 8. května 2018 v 17:30 | Reagovat

Je fajn, že sis to užila :). Já po Evropě necestuju moc . Není s kým moc  a s vozíkem je to složitější , nejde se jen tak rozmyslet a jet . Musí se to promyslet z hlediska bezbariérovosti atd.  Letos pojedu na pár dní na Slovensko a to je vlastně taky Evropa , takže dobrý :D .

2 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 8. května 2018 v 17:31 | Reagovat

Páni, hezky. Závidím ti to, že si tam byla.

3 zamotana zamotana | Web | 14. května 2018 v 19:00 | Reagovat

Hned bych vyrazila. Letos jsem byla se školou v Polsku (Krakově a Osvětimi - opravdu silný zážitek) a ve Vídni. Ale pořád jsem toho viděla málo z toho všeho, co nám matička Evropa nabízí. Tak aspoň, že jsem teď byť jen přes fotky nahlédla do Maďarska. :))

4 erin-dixx erin-dixx | Web | 29. května 2018 v 5:17 | Reagovat

Krásné fotografie

5 M. M. | Web | 9. června 2018 v 22:10 | Reagovat

Já toho moc nacestováno nemám, plánů bylo hodně, ale vždy z toho nějak sešlo. Takže mám za sebou polské příhraníčí, u kterého bydlím (Návštěvu Cieszyna rozhodně nevnímám jako návštěvu zahraničí). Něco málo na Slovensku (Čadca, Žilina, Ružomberok, Košice, Bratislava, Spišská Nová Ves) a jak ses mohla dočíst u mě na blogu, tak Varšavu, Vilinus, Kaunas a běloruské Grodno, které mi prostě učarovalo. Už konečně musím dopsat ten článek! =) Běloruská měna je o něco silnější než ta naše, ale tím, že nejsou v Evropské unii, jsou ceny opravdu úplně někde jinde. =) Čokolády  cca za 13 Kč, vodka za 60, oběd v jídelně (rizoto, salát, pití, malé čokoládky) necelá stovka a hlavně cigarety... Jsem nekuřák, ale nekoupit borůvkové cigarety za přibližně 26 Kč... To by byl trochu hřích. Ještě pořád mám jedny doma a čekám na vhodnou příležitost, kdy se můžou hodit jako výborný úplatek... =D Tak či tak jsme si tam s kamarádkou přišly jak bohaté carevny. =D Co se týče rozdělení Budapešti, v Česku máme ten stejný případ s Frýdkem-Místkem. A moje kamarádka na otázku, odkud je, zásadně odpovídá z Místku. =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama