KV: 8. Kniha od slovenského autora

6. srpna 2018 v 0:13 | Lux |  Z cizího talíře
Knižní výzva pokračuje dál a mezi svými cestami pokořila další téma, tentokrát jsem četla slovenskou knihu.
Před prázdninami jsem si zařizovala kartičku do pražské městské knihovny, protože mi v přechodném bydlišti došlo čtení, kupovat nové se mi zas nechtělo a než bych se dostala domů pro čerstvé, nepřečetla bych za červenec nic. Vítězoslavně držící průkazku jsem bloumala mezi regály a nemohla najít nic příhodného, až tu na mě vyskočil Příběh opravdického člověka od Petra Vilikovského. Malá knížečka, na cesty značka ideál. A i se mi hodí do výzvy.

- vydána r. 2014 v edici Česi, čítajte
- originál: Príbeh ozajského človeka
- deníkové zápisky čtyřicátníka po dobu 9 měsíců
- kritika socialismu, přehnaných ambicí (za jakou cenu?), bezohlednosti

Děj se odehrává v 70. letech za vlády komunistického režimu, celý příběh je psán formou deníku, který dostane hlavní hrdina od svého syna jako dárek k narozeninám. Hrdinovi je okolo čtyřicítky a tak nějak si žije ten svůj živůtek v Bratislavě. Dělá občejnou práci ve státním podniku, ničeho významného nedosáhl. Vše se mění právě s kulatými narozeninami, kdy je v zaměstnání povýšen a čím dál víc začíná toužit po úspěchu a uznání od svého syna. Zároveň je v nejlepším věku, takže dojde i k nějaké té aférce (z jeho strany jedinečné a pravé lásce - zcela naivní).
Nicméně autor vykreslil člověka, který je jednoduchý a žije tak, jak to režim vyžaduje - i za cenu donášení na ostatní, vždyť to dělá pro dobro socialismu, ne? Nemá žádnou vnitřní morálku, mění názory, jak se mu to zrovna hodí, však tvrdí že: ,,Chcát se proti větru nedá", čímž hájí své činy. Nemá výčitky, všechno si umí pěkně zdůvodnit. Hnusil se mi neskutečně. Je to přesně ten typ, který je prostě svině, která dělá lidem zlo a ani se nepozastaví nad tím, že ničí životy. A přesto takoví lidé žili, z nich právě tehdejší režim čerpal. Bohužel, i v dnešní době se najdou takoví. Jen doufám, že jich je už menšina. I když těžko říct.
Zajímavou otázou ovšem je, jak bych se chovala já, kdybych žila za stejných podmínek? Zdegeneroval by systém mojí morálku? Nebo bych zdárně vytrvala a skončila přinejmenším v base? Upřímně doufám, že to druhé. Ačkoli obecně o sobě zas tak valné mínění nemám, v tomhle si věřím. Nedokážu se na nespravedlnost dívat ani žalovat na ostatní. To jsem nedělala nikdy, ani jako dítě. Nežila jsem však v tomto bouřlivém období (a jsem za to neskutečně ráda!), takže stoprocentně nemůžu říct ani zbla.

Kniha je opravdu zajímavá svým zasazením do času, vykreslením hlavní postavy vlastně v antihrdinu, který je ale stále jen člověk, co se snaží nějak přežít. Jen doufám, že to nebyla autobiografie.
Doporučuji, ale předem varuji, že jsem z knihy byla vcelku rozhozená a zhnusená - musela jsem ji dávkovat. Proto bych rozhodně neřadila do kategorie lehké letní čtení.


,,... Najednou do mě začala rýpat, že jsem se spřáhl s komunisty a dál rýpala, že dělám hanbu celé rodině a podobné řeči, až jsem se naštval, jaká celá rodina, říkám, o kom to mluvíš, já znám jen tu svou a kvůli ní to taky všecko dělám. Abychom měli slušný život, žili na slušné úrovni. O co my jsme horší než jiní? Co myslíš, říkám, že komunisti to tady pustí z rukou, vždyť by jim to ani Rusové nedovolili, ti jsou tu už navždy, a kdo chce s vlky žít, musí s nimi výt, to už tak jednou je. (...) Jestli mě hryže svědomí?! Proč by mě mělo hryzat, nikomu jsem neublížil a ruce jsem si nezašpinil."
(str.100)

Lux
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aileen Aileen | E-mail | Web | 8. srpna 2018 v 19:21 | Reagovat

Vypadá zajímavě, ale ještě jsem na to tak nějak nenarazila, až díky tobě.
Mimochodem máš moc hezký blog!

2 Marcela Marcela | E-mail | Web | 10. srpna 2018 v 16:23 | Reagovat

I v dnešní době se najdou takový. Je to smutný, ale je to tak.
No a jestli  knihu číst či nečíst? Když já ráda čtu, ale ještě si neumím udělat takový ten řád  na všechno.
Nyní mám rozečtenou knihu a nejsem schopná ji dočíst. Některé knihy se asi mají číst, tak, aby to člověk pobral či pochopil, nebo si prožil.
Ale zaujalo mě to, jak jsi knihu popsala. :-)

3 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 12. srpna 2018 v 18:05 | Reagovat

Děkuji za tip. :-)

4 Casion Casion | Web | 19. srpna 2018 v 9:54 | Reagovat

Vďaka za tip, táto kniha ma zatiaľ akosi obyšla :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama